| middle654 a întrebat:

Funda.ce inseamna insidios?

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Care caută să înșele; viclean, perfid, șiret.

are apare pe nesimțite, fără manifestări vizibile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care caută să înșele; viclean, perfid, șiret.

| NAdrian a răspuns:

Conform dex
INSIDIÓS, -OÁSĂ, insidioși, -oase, adj. Care caută să înșele; viclean, perfid, șiret. ♦ (Med.; despre o boală) Care apare pe nesimțite, fără manifestări vizibile. ♦ (Despre gaze de luptă) Care își manifestă acțiunea asupra organismului mai târziu. [Pr.: -di-os] – Din fr. insidieux.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de valeriu | Semnalează o greșeală | Permalink
insidiós (-di-os) adj. m., pl. insidióși; f. insidioásă, pl. insidioáse
Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink
INSIDIÓS adj. v. înșelător, perfid, viclean.
Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
INSIDIÓS ~oásă (~óși, ~oáse) 1) Care, sub masca aparent binevoitoare, ascunde gânduri dușmănoase, răutate; perfid; viclean. 2) (despre boli) Care începe fără simptome, mascând gravitatea reală. [Sil. -di-os] /

| Florenta16 a răspuns:

INSIDIÓS, -OÁSĂ, insidioși, -oase, adj. Care caută să înșele; viclean, perfid, șiret. ♦ (Med.; despre o boală) Care apare pe nesimțite, fără manifestări vizibile. ♦ (Despre gaze de luptă) Care își manifestă acțiunea asupra organismului mai târziu. [Pr.: -di-os] – Din fr. insidieux.