| siminafive5 a întrebat:

Funda! Cum se formeaza Present Simple? [pentru verbele neregulate]

Răspuns Câştigător
| linabellus a răspuns:

La fel ca la verbele regulate. Te referi la verbele din tabel/lista?
Prima data spui subiectul:
I/you/he/she/it/we/you/they apoi forma de baza a verbului
Sa luam de exemplu verbul to eat (a manca)
I eat an Apple
You eat...
Doar ca - ai grija - la persoana a III-a singular (doar la a treia si doar la singular), adica he/she/it cand formam presen simple, se adauga -s sau -es la sfarsitul verbului.
De exemplu: He eats. Tii minte? La I si you am format in felul urmator: I eat, you eat... Dar la he/she/it vom adauga un -s sau -es la sfarsit. Un alt exemplu:
She drinks. It sleeps.
-es se adauga, cand verbul se termina in -o, -s, -ss, -ch, -sh, -x, -z dar si asta doar la persoana a III-a singular. De exemplu:
He goes. (desi este persoana a III-a singular, nu adaugam -s, ci -es pentru ca verbul "to go" se termina in o)
Alt exemplu: She catches. She cries. (vezi? y se transforma in "i" si se adauga -es)
Sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
| Korman a răspuns:

Subiect+verrb la forma I
la persoana III singular se adauga s/es

| deeyutzza94 a răspuns:

Pai la forma berbului din dictionar adaugi ''ed''.