| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA big grin
Ce este acela un nervopat sau nevropat?, nu stiu exact cum se scrie corect.

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

NEVROPÁT, -Ă, nevropați, -te, adj., s. m. și f. (Persoană) care suferă de o boală de nervi; spec. (persoană) care suferă de nevropatie; p. ext. (om) dezechilibrat, exaltat. – Din fr. névropathe.

2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Nevropat este cel care are o nevroza, o tulburare psihica de tip nevrotic.

| aneliram a răspuns:

Nervopat-persoana care sufera de nervopatie, bolnav de nervi.