| LoveBlind a întrebat:

FUNDA restul VOT! :X Care stie sa rezolve exercitiul asta:Aflati cel mai mic numar de 3 cifre care impartit la 9 da restul 7(nu e teme sunt niste ex suplimentare pe care le fac si ii gasesc raspunsul)...Stiu ca cel mai mare nr de 3 cifre e 999 ...deci de acolo trebuie sa fac 999:9, 999:8, 9998:7asa in continuare. Dar am incercat si nu imi dacrying

3 răspunsuri:
| NothingImportant200 a răspuns:

Pai il iei pe cel mai mic de 3 cifre, 100. Il imparti la 9 si iti da 11 rest 1 si tie restul trebuie sa iti dea 7. Tu acum trebuie sa aduni 6 la 100 si iti da 106. Aduni 6 pentru ca 7 ( restul care trebuie sa iti dea ) - 1 ( restul care ti-a dat ) iti da 6. Deci cel mai mic numar de 3 cifre care impartit la 9 sa iti dea restul 7 este 106.happy

| Lexyfrumusik12 a răspuns:

Scz dar 999 e cel mai mare nr nu cel mai mic :-s nu stiu dac e corect dar 126 e nr care se imparte la 9 si da 14 si apoi adunal 14 +7=21big grin nu stiu daca e corect dar.

| LoveBlind explică:

Ahhh scuzati eu ma gandeam la cel mai mare***