| Phoenix_7955 a întrebat:

Fundita! OK...ascultati fac un concurs de culutura generala si cine raspunde primul la intrebare primeste o fundita, intrebarea este:,, care e cel mai longeviv animal?,, Nu iutati cine da primul raspunsul primeste o fundita!winking Mult noroc!

Răspuns Câştigător
| InviSiblE_8500 a răspuns:

O scoică descoperită pe coasta Islandei, de o echipă de cercetători britanici, este considerată cel mai longeviv animal din lume, avînd o vîrstă cuprinsă între 405 şi 410 ani, informează BBC. Ming, după cum a fost botezată molusca, poate oferi detalii despre secretele longevităţii, spun cercetători de la Universitatea Bangor, situată în nordul Ţării Galilor. Cercetătorii au reuşit să calculeze vîrsta moluştei după inelele de pe cochilia ei.
Oficial, potrivit Cărţii Recordurilor, cel mai longeviv animal din lume este o scoică descoperită în 1982, la vîrsta de 220 de ani. Cercetătorii au mai descoperit, în urmă cu mai mulţi ani, o altă moluscă, la un muzeu din Islanda, care pe atunci avea 374 de ani. Noua moluscă, botezată Ming după numele dinastiei chineze aflată la putere cînd s-a născut, era "adolescentă" pe vremea reginei Elizabeth I şi a lui William Shakespeare. "Inelele de pe cochilie pot oferi o înregistrare a dezvoltării anuale a moluştei, care a variat, în funcţie de climă, temperatura apei şi resursele de hrană", a indicat profesorul Chris Richardson, coordonator al studiului.
Se pare ca broscuta testoasa mai are trait pana sa ajunga recordmenawinking

6 răspunsuri:
| enamel a răspuns:

Broasca testoasa

| B3bytzaa a răspuns:

Broasca testoasa thinking

| ღღBomBonikNuMitaALLyღღ a răspuns:

Broasca Testoasa Jonathan -177 de ani – atatia ani are cea mai batrana vietuitoare a planetei! Funda?

| PupicelT a răspuns:

Broasca testoasa - 177 de ani happy

| Becca18 a răspuns:

Broasca testoasabig grinfundita?

| NoraAnda a răspuns:

Broasca tstoasa

Întrebări recente