| cocosnucifera a întrebat:

FUUNDA! Am primit o tema: realizati o descriere a toamnei folosind figuri de stil. Imi puteti da cateva idei? nu zic sa-mi faceti tema, vreau doar putin ajutor, pentru ca nu stiu cum sa incep.

Răspuns Câştigător
| Buggz a răspuns:

Ma pricep la asta... eu iti zic cateva idei de clasa a VI-a... pai zi in primul rand de haina toamnei care lasa in trecutul ei urme mohorate ce intristeaza peisajul. Mai baga cateva vorbe despre asta. Apoi mai zi de clasicul covor multicolor si de miresmele calde imprastiate in atmosfera si alte idei in genul asta. Spune de V-ul miscator in vazduh format in pasarile calatoare, si despre haina de plumb al acestuia si cum totul ne intristeaza pe noi. Zi si de veselia pe care insa ne-o aduc glasurile cristaline a elevilor si de sunetul aurit al clopotelului scolii. Intelegi ideea, ai zis sa nu-ti fac eu toata tema laughing

fundita? happy

4 răspunsuri:
| acdcfan a răspuns:

Alegeti mai intai un spatiu unde sa se desfasoare actiunea: pe marginea lacului, intr-un parc, etc. Si apoi poti mentiona schimbarile petrecute in acest loc pe timpul toamnei, de ex alegi cerul: spui ca pasarile calatoare pleaca spre tarile calde si se vor intoarce la primavara, sau alegi o padure: frunzele copacilor se ingalbenesc si cad in afara de bradul falnic care ramane mereu verde, sau poti sa spui putin despre fiecare (cel mai indicat dupa parerea mea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as sti tiais zice da caut si eu o descriere despre toamna in care sa folosesti cuvinte compuse

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat