| ladyalexan a întrebat:

Heeey! Deci...(nu trebuie considerata o tema intrebarea); Caldura specifica a apei este aceeasi cu caldura specifica a ghetii?(am gasit ca cea a apei este 4180/kgk iar cea a ghetii este 4185J/kgk..deeci?happyMs!

Răspuns Câştigător
| al9264 a răspuns:

Caldura specifica e J/(kgxK). Densitatea maxima a apei e de 4 grade, dar apa e de obicei mai densa ca gheata, indiferent de racimea ghetii.Atunci si masa apei e mai mare ca a ghetii daca sa zicem ca avem volume egale de apa si gheata(deci si temperatura difera). Daca temperatura ghetii difera mai mult ca masa ei, atunci caldurile specifice sunt inegale.Aceleasi calduri specifice le-am vazut si eu la mine in manual, dar amandoua pt.apa...Anyway,nu e egale.