| Kidooooo a întrebat:

Heei TPU,
La romana am o problema, am ajuns la impartirea frazelor la propozitia atributiva si nici acum nu am inteles ceva.
Care sunt functiile sintactice ale conectivelor (elementelor de relatie)
Maine ma asculta si banuiesc ca si din asta,
Fundaa.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu chiar ai rămas în urmă cu învățătura! Bănuiesc că ești clasa a VII-a, nu?
Uită-te la funcțiile sintactice ale pronumelor relative, ale pronumelor nehotărâte, adverbe relative si adverbe nehotărâte.

Ca să stii sa imparti in frază TREBUIE să cunoști elementele de relație care vor fi incercuite de fiecare dată într-o fraza:
- pronume relative: care, cine, ce, cui, cât, câtă, câți, câte
- pronume nehotarâte: oricare, oricine, orice, oricât, oricât, oricui, oricâtă, oricâți
- adverbe relative: unde, când, cum
- adverbe nehotărâte: oriunde, oricum, oricând
- conjuncții coordonatoare: că, să, dacă, de;
- locuțiuni conjunctionale: măcar că, măcar să, chiar dacă, chiar de... etc

Toate acestea se iau împreună cu propozitiile care le însoțesc si care se vor încercui în frază.

Ex:
Turcii taie capetele(1)/ care se apleacă.(2)/
1 PP si regentă
2. prop. atributivă și ține de prop (1) si răspunde la întrebarea "care capete?"

Obs. Atributiva raspunde la un substantiv, pronume, numeral... aflat în propozitia regentă.
- care= element de relație si leagă cele două propozitii
"care" se analizeaza asa:
care = pronume relativ (se analizeaza fiind înlocuit cu substantivul care îl înlocuiește din propozitia anterioară, in cazul nostru se analizeaza in functie de substantivul "capete")
gen neutru, nr. Pl, caz N, functia sint. subiect (cine se apleacă?- capetele)

Succes pe mâine, dar dacă vrei să înveți lasă naibii calculatorul si apucă-te de lucruri serioase!

2 răspunsuri:
| AdRyAn98 a răspuns:

Incearca sa gasesti aici:
http://www.didactic.ro/......e-in-fraza
Descarca fisierul.