| anonim_4396 a întrebat:

Hei.Am o rugaminte: ziceti-mi si mie 5-6 efecte pozitive ale actiunii omului in mediul inconjurator, ca negative is destule! Funda! Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| bybyana21 a răspuns:

Si eu am avut tema asta si nu am cautat pe siteuri! Fii atenta la lectie maa, ca miroase a tema. Naa hai sa zicem ca nu:
1. Prin protejarea anumitor specii in pericol si a unor plante
2. Prin creearea a noi specii (vreau sa spun incearca sa adapteze un animal intr-un alt mediu, iar acesta se schimba, facand pui dupa noile criterii)
3. Prin plantarea copacilor, e foarte important si nu toti oamenii distrug, unii mai si curata dupa altii.
4.Prin cultivare si agricultura...
5. Prin crearea de noi locuri speciale unde animalele isi pot trai viata (animalele protejate)

4 răspunsuri:
| adutzadragutza a răspuns:

Poi.sun si aici multe pai omu poate face asa : sa planteze pomi, sa nu mai arunce gunoiele, sa recicleze, sa refoloseasca obiectele de mai multe ori, sa nu mai taie copacii sau de ex : in loc sa ia masina pana la magazin mai bine iei bicicleta. Eu sunt impotriva actiunii rele asupra naturii. Fiti Eco, pentru ca si copii nostri vor traii pe acest pamant!

| Alucard95 a răspuns:

Sall.Plantatul copacilor si ingrijirea lor.Cam atat face omul pozitiv. Funda?

| RoxxuInna a răspuns:

1.Plantarea pomilor
2.Curatarea mediului de gunoaiele lasate de altii
3.Economisirea energiei electrice
4.Economisirea resursele de gaz si petrol
5.Neconstruirea centralelor nucleare
6.Sa nu fumam
7. Fabrici mai ecologice
8.Masini ecologice