| Lavinutza12 a întrebat:

Hei Dar dc trebuie sa ai o nota mare la examen? La ce este de folos? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Vei avea o parere mai buna despre tine insati si incredere in tine si te va ajuta sa obtii rezultate mai bune si mai departe.
Stapanesti mai bine materialul care probabil ca iti va folosi mai departe.
Inveti sa inveti happy Ai sa intelegi prin facultate ce vreau sa spun.
Castigi si respectul celorlalti. Vei avea o relatie mai buna cu parintii. Vei obtine notele mai usor, profesorii tind sa dea note mai bune elevilor de frunte.
Iar daca e vorba de ceva important, gen bac sau examenele din facultate, notele te vor urmari toata viata si vei obtine joburi mai bune cu cele mari.

3 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Te referi la bac? Pai te ajuta sa intri la o facultate buna. Daca iei o nota de cel putin 6, nu vei avea sanse la una buna.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai notă cât mai MARE la examenele de Evaluare Naţională deoarece, cu cât este mai mare media de la Evaluare, cu atât este mai mare media de admitere la liceu şi ai şanse mai mari să ajungi la un liceu cât mai BUN :)

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| RainmakerX a răspuns:

Intrucat pentru BAC ti-a raspuns deja cineva, voi lua in considerare ca te refereai la evaluarea nationala.
Pai uite cum sta treaba.Pana de curand se facea media notelor din oral cu media din evaluare. Era procent 50-50. Adica valorau la fel.
Acum valoreaza 25 din nota notele din oral si 75 media de la evaluare.
Ce inseamna asta? Pai daca ai 10 media 1-8 si iei 5 in examen, atunci visul de a te duce la un liceu bun devine capout.
Inainte ai fi luat 7, 5 ceea ce ti-ar fi asigurat locul la un liceu normal, nici prea stralucit, dar nici de vai de el pana la urma.
Acum munca ta de atatia ani nu mai conteaza atat de mult. Adica notele din 1-8. Examenul decide totul acum, media din 1-8 nu mai este atat de importanta. Poate sa te creasca sau sa te scada, dar foarte putin.Inainte daca aveai media 10 1-8 te duceai la evaluare ca un boss, fara nicio grija.
Acum s-a schimbat foaia. Daca iei 4 in evaluare atunci este rau, nu mai ajungi decat la un liceu codas, nu conteaza daca ai avut media mare in 1-8.