| pufygirl26 a întrebat:

Hei eu maine am teza la romana... imi puteti spune si mie cum se face mesajult textului?

1 răspuns:
| ladybug238 a răspuns:

La inceput scrii definitia mesajului ( mesajul artistic al unei opere literare are in vedere cea mai profunda semnificatie a acesteia, ideea-forta care sintetizeaza tema, motivele literare, simbolurile centrale, realizarea artistica- in general pentru opere poetice) si mesajul unui fragment dintr-o opera epica ( reprezinta o idee cu caracter general unam pe care scriitorul o transmite cititorului prin textul creat, care este o fictiune prin tema sau motivele literare alese)
apoi scrii ipoteza(opinia personala despre ceea ce a dorit scriitorul sa transmita cititorului prin text) si apoi argumentele care ilustreaza ideea. la sfarsit concluzia, adica ipoteza luata intr-o forma mai ampla. sper ca te-am ajutat