| foxxxie a întrebat:

Hei guys.Sunt clasa a -7a,si din sem. 2 as vrea sa ma transfer la arte pe desen (grafica sau arhitectura).Nu stiti examenul in ce consta? Sau daca ma transfer mai trebuie examen?puppy dog eyes
Fundă

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU am priceput cu ce CREZI că te ajută dacă te vei transfera şi vei face clasa a 8-a la acel liceu!?!

Oricum, pentru a te înscrie în clasa a 9-a la acelaşi liceu, va TREBUI să susţi probele "vocaţionale" ( arte ) chiar dacă eşti în clasa a 8-a la cel liceu ( ca FIECARE elev în aceeaşi situaţie )!

Vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Vezi ( spre exemplu ) alte detalii şi la linkul :
http://tonitzabucuresti.licee.edu.ro/admitere.html

Dacă, totuşi, vrei să te transferi şi să faci clasa a 8-a la Liceul de arte, va TREBUI să susţi probele "vocaţionale" pe care le-au susţinut şi elevii care au fost admişi în clasa a 5-a ( la acel liceu ) - vezi, spre exemplu, linkul oficial ( de mai sus ).

Toate cele bune.

| Coloringthevoid a răspuns:

Si eu vreau sa fac acelasi lucru(numai ca din clasa a 8-a).O sa ai o parte de grafica si o parte de pictura in examen; la partea de grafica toti o sa desenati o natura statica si o compozitie cu personaje; iar la cea de pictura cred ca o sa fie un subiect la alegere.Iti zic sa faci pregatire inainte sa dai examenul.Eu deja fac pregatire de 3 luni in fiecare saptamana si tot mi-e greu; si chiar trebuie examenhappy.