| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Sper sa gasesc cativa fizicieni pe aicibig grin. Si nu va sugerez sa ma injurati ca-mi pun temele aici ca nu voi lua in calcul deoarece e un site unde poti posta orice. Anyway
Asta e problema mea la fizica pe care nu stiu s-o faclaughing :

Intr-un circuit a carui R(rezistenta exterioara) = 4 ohmi o baterie debiteaza un curent cu I(intensitatea) = 0, 2 A(Amperi) Daca R scade la 0, 7 ohmi, I devine 0, 5 A.
Sa se calculeze:
a) r=?
b) E=?
c) I(intensitatea) curentului de scurt circuit.
Mersi fainbig grin

3 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Ca sa incerc sa-ti dau un raspuns care sa te ajute cu ceva, incearca sa scrii legea lui Ohm pentru intreg circuitul in cele doua cazuri si sa vezi daca nu cumva poti exprima o necunoscuta in functie de cealalta. Pentru scurtcircuit, trebuie sa ai in vedere ca toata tensiunea cade doar pe sursa. De aici cred ca te descurci. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, am formulele, insa am 2 necunoscute in relatie doar cu datele de mai sus.
I= E(tensiunea electromotoare) supra R+r
I=U supra R
E= U(tensiunea exterioara) + u ( cea interioara)

| nonik99 a răspuns:

O intrebare ai formule de calcul? daca da e simplu sa inlocuiesti, punele aici si vb