| Gumadependenta a întrebat:

Hei...sunt a 7-a.am o intrebare. fundita 100% pentru un raspuns corect.eu adoram mai de mult romana dar acum avem o profa proasta si nu mai pricep nimic.inf.am un ex.
Alcatuieste cate o propozitie pentru fiecare cerinta:

1)Subiect exprimat printr-o locutiune verbala la modul supin.

2)Nume predicativ exprimat prin verb la modul participiu

si
3)Complement circumstantial de mod exprimat prin verb la modul infinitiv.
va roog muuuuultt pierdeti-va 2 minute si ajutati-ma...este o profesoara groaznica. mi-a dat peste cap chiar si informatiile despre care eram sigura.va rog muuuuuuuult ajutati-ma. dau funda si voturi la toti care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| Alexandra_3484 a răspuns:

Hello!

M`am gandit la prima cerinta si nu reusesc s`o fac; dar suna foarte ciudat.

Pe a doua am facut`o dar nu sunt sigura:
Ana este suparata (suparata=n. pred. exp. prin vb. la part.)

A treia nu`i nicio sansa sa ti`o zic ca nu stiu laughing

Sper ca te-am ajutat asa putinbatting eyelashes

2 răspunsuri:
| Angelworld a răspuns:

Mai eu sunt tot a 7a si iti sugerez sa o anuntzi in caz ca nu stia ca voi nu ati facut locutiunea verbala si substantivala...numele predicatriv si c. c. de mod aa si modurile si timpurile verbului mult succes... funda?big grin

| AlexxAndruT a răspuns:

Lol acum anul asta am intrat in a7-a si si eu am acelasi exercitiu laughing si habar nu am cum sa il fac.