| Ana268086547 a întrebat:

Am o mare problema! Sunt clasa a 7-a si in aproximativ o saptamana voi da teza la limba romana. Problema este ca nu am intles prea bine verbul inca din clasele mici ( a 5-a - a 6-a) si acum imi vine foarte greu, nu am priceput cam tot ce tine de gramatica de fapt (predicat verbal, nume predicativ, verb copulativ, complement de agent, atribut adjectival / substantival, etc. ) daca ati putea sa imi dati cat mai pe explicit cum imi dau seama de exemplu intr-o propozitie daca e predicat verbal sau nume predicativ ori care este atributul substantival / genitival etc. Cu întrebări si deastea ca sa pot înțelege si sa trebuiasca s amemprez regulile. Stiu ca ar fi trebui sa le imvat la vremea lor dar nu am realizat pana atunci cat de importante sunt... sad. P.s. regulile de formare la toate partile de propoziție nu doar la cele cateva enumerate de mine si nu neaparat scrise, merge si un link la o pagina ceva unde sunt explicate. Si daca nu sunteti siguri va rog nu imi dati raspunsuri aiurea pentru ca, mai ca toata lumea, nu vvreausa invat gresit si după sa ma incurc in ele. Mersi mult! :*

Răspuns Câştigător
0 răspunsuri: