| Curioasa9000 a întrebat:

Hei TPU ^.^ Am si eu o intrebare stupida, dar ma calca pe nervi.Cum se scrie corect:Speriat-o sau speriato? Ma tot cert cu o prietena si isi da dreptate si ma enerveaza rolling on the floor Funda siii scuzati categoria; D

Răspuns Câştigător
| Geancarla a răspuns:

Acum depinde de context:

Daca spui:

Baiatul a speriat-o(pe ea, o) pe fata, atunci, da e cu cratima

Insa

Daca spui:

-Speriato, calmeaza-te, atunci e fara cratima

Sper ca am rezolvat discutiile dintre tine si prietena ta.

6 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Rezolvi asta imediat pe google si chiar nu puteai pune la categoria potrivita?

| corbulalbrosu a răspuns:

Legat

| Emilian65 a răspuns:

Se scrie "speriato", atunci cand cineva se sperie din orice.
Se scrie "speriat-o" atunci spui de cineva ca ai speriat-o.

| ywar a răspuns:

Pai va certati pentru ca sunteti la fel de analfabete -si una si cealalta. Cartea aia e facuta sa o purtati de la scoala (daca ajungeti acolo) la bar si acasa inapoi. E vai de voi cand deschideti gura si mai ales cand trebuie sa redactati vreo cerere, scrisoare de intentie, cv si lista cred ca poate continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca spui cuiva ca e speriata, scrii legat "speriato", ca si cum ai mai zice "drăguțo, frumoaso"
Si daca vrei sa spui ca ai speriat pe cineva, scrii dezlegat "am speriat o"

| Emmyfcsb a răspuns:

Sall corect se scrie speriat-o