| Ion091831 a întrebat:

Bursa de merit de la facultate se obține pe fiecare semestru sau se face media intre cele doua? Și dacă se primește in anul următor făcând media intre cele doua semestre, in ambele trebuie sa ai media mai mare de 8 sau media finala trebuie sa fie mai mare de 8? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

Bursa de merit, bursa parțiala și bursa integrala toate se acorda semestrial, doar bursa sociala se acorda anual. Legat de medie, diferă de la facultate la facultate pentru că un consiliu stabilește nota cea mai mare și cea minimă pentru bursă. Dar de obicei bursa de merit e acordata notelor mari, apropiate de nota 10, de la 9, 50 în sus chiar. Eu zic sa te orientezi si spre celelalte doua burse: partiala și integrala.

| Pop_Adriana_1999 a răspuns:

Hei. Bursa de merit se face după media pe semestru. Depinde de facultate, sunt studenți care au bursă cu media 7, 50.