| AlyDulcika a întrebat:

Hei TPU, sunt clasa a 8 a, mai am putin si dau examenul big grin. In legatura cu profilele, cel mai mult ma atrage profilul economic si chiar mi-as dori sa intru la acest profil. Faza e ca mamei ii e frica (, ) ca locurile se vor ocupa si e hotarata sa bifeze si LICEE DE MATE-INFO... O.O eu nu vreau la acest profil, chiar daca ma descurc cat se cat la mate sunt 80% sigura ca nu voi tine pasul cu nivelul de dificultate al materiei... Deci as vrea un mic sfat in legatura cu profilul mate-info. Daca e atat de greu pe cat se spune, daca poti face fata daca inveti cat de cat.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Cand alegi optiunile pentru licee bifezi mai multe, astfel incat sa nu ramai pe dinafara. Tu ar trebui sa alegi ca prime optiuni liceele cu acest profil economic din zona ta, iar apoi, ca ultima varianta, mate-info si altele. Legat de profilul propriu-zis numit mate-info, pot spune ca este destul de greu. Eu am fost la stiinte ale naturii, insa am avut multi prieteni care erau la mate-info si care-mi povesteau cum decurg si cat de numeroase sunt orele de matematica si informatica. Pentru mine care nu stiam mai deloc matematica (atentie, matematica din liceu este mult mai dificila decat cea de la scoala) ar fi fost imposibil. Poate pentru altii este floare la ureche, insa eu vorbesc din perspectiva mea. La BAC, de asemenea, este mai dificil.