| Senorita2000 a întrebat:

Hei,TPU! Sunt clasa a 8-a si anul acesta am examenul de capacitate..si mi-e frica! Adica am medii foarte bune.(pe clasa a 5 a am luat premiul 1, pe a 6 a am luat premiul 2, pe a7a tot 1...si pe a 8 a. urmeaza) si am participat si la olimpiade la romana unde am luat peste 9 notele...si problema e ca mi-e frica de examen...eu as vrea sa intru la Pedagogic..si nu stiu daca o sa pot...ce imi sugerati? Dau funda! :*

6 răspunsuri:
| Senorita2000 explică:

Sunteti

| Senorita2000 explică:

Am vrut sa scriu "sunteti foarte dragute".dar nah.laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( pedagogic ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| madamme a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie teama. E normal sa ai trac dar nu e cazul sa exagerezi. Vei vedea ca totul va fi bine! Mi-as fii dorit sa fi urmat Liceul Pedagogic... Bafta!

| TheMisunderstood a răspuns:

Bună! Nu te stresa., munceste si o sa ajungi unde vrei. Examenele din a 8 a nu sunt grele deloc, trebuie doar sa muncesti din timp. Multa bafta!

| Reva24 a răspuns:

Daca ai incredere in tine, esti constiincioasa si chiar vrei sa faci ceva, nimic nu poate sa-ti stea in cale.
Plus, eu am 15 si anul trecut am dat si eu examenul, si pot spune ca nu a fost greu, trebuie sa fi doar atenta.
Daca tu vrei la pedagogic, va fi usor sa intri daca iti doresti.Crede in tine! big grin