| Angelofdemon a întrebat:

Heii.
Sunt la profil " Electronica si automatizari " si bilingv spaniola.
La ce dau bac-ul?

1 răspuns:
| Modx a răspuns:

I) o probă scrisă la Limba si literatura română – probă comună pentru toate filierele, profilurile si specializările;

ii) Probă scrisă la Limba si literatura maternă – probă comună, pentru aceeasi limbă, pentru elevii care au urmat studiile liceale într-o limbă a minorităţilor naţionale, la toate filierele, profilurile si specializările;

iii) O probă scrisă, diferenţiată în funcţie de filieră si profil, după cum urmează:

- Matematică – pentru profilul real din filiera teoretică, pentru filiera tehnologică sau, după caz, pentru filiera vocaţională;

- Istorie – pentru profilul umanist din filiera teoretică sau, după caz, pentru filiera vocaţională;

iv) O probă scrisă la care elevul poate opta, în conformitate cu filiera, profilul si specializarea urmate, pentru una dintre disciplinele cuprinse în următoarele două grupe de discipline:

- Fizică, Chimie, Biologie sau Informatică, pentru profilul real din filiera teoretică, pentru filiera tehnologică, sau, după caz, pentru filiera vocaţională;

- Geografie, Filosofie, Logică, argumentare si comunicare, Economie, Psihologie si, după caz, Sociologie, pentru profilul umanist din filiera teoretică sau, după caz, pentru filiera vocaţională.