| anonim_4396 a întrebat:

Help! Nu stiu sa calculez ora intre doua orase de pe glob. Ma puteti ajuta cu un exemplu, cum ar fi ora intre Moscova si New York?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Circumferinta globului pamantesc este inpartia in 24 segmente numite fuse orare. Fiecare fus orar reprezinta un segment de 15 grade. Pentru a afla diferenta orara dintre doua puncte de pe globa trebuie sa cunosti/afli pozitia geografica a celor doua locatiireprezentata de longitudinea acelui punct de pa harta.Meridianul 0 trece prin localitatea Greenwich de langa Londra si astfel din acest punct se afla spre Est implicit Moscova longitudini estice iar spre New York longitudini westice.In functie de cate segmente de cate 15 grade = cu 1 ora mergem spre est aflam ora Moscoveilafel seprocedeaza pentru a afla ora New York-ului, se insumeaza numarulde segmente de cate 15 grade si afli diferenta orara dintre cele 2 localitati. Sper ca am fost suficient de explicit si ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Vezi răspunsurile utilizatorului corolav, cu cîteva luni în urmă.