| Izabita a întrebat:

Help. urgent! alcatuieste o fraza in care propozitia atributiva sa aiba element regent un substansti articulat cu articol hotarat, cu functie sintactica de nume predicativ ...help urgent. dau fundita

Răspuns Câştigător
| yyyyy a răspuns:

Acesta este tanarul care a plecat la munte. deci prop atributiva este care a plecat la munte pentru ca asa pui intrebarea : care tanar? care a plecat la munte. iar tanarul din prop:Acesta este tanarul care a plecat la munte este elementul regent si este un subst art cu articol hotarat. funda?

1 răspuns:
| Rill a răspuns:

Acesta este locul de care ti-am vorbit.
Acesta este locul-Propozitie Principala(regenta)
De care ti-am vorbit-Propozitie atributiva
locul-substantiv comun simplu, articulat cu articolul hotarat"l", nr. singular, gen. neutru, functia sintactica de nume predicativ("este locul", este-verb copulativ in cazul acesta)

Sper ca te-am ajutat happy