| purplerainbow a întrebat:

Hey buna! Scuzati-ma ca va pun sa imi raspundeti la asta, dar am o mica problema! La civica ne-a dat sa scriem niste exemple de incalcare si de respectare a ideii de egalitate, specifice tipurilor de dreptate! Chestia este ca trebuie sa fie exemple din mass-media! Ma puteti ajuta cu niste exemple, dar sa fie bune! Multumesc mult! fundita big grin

Răspuns Câştigător
| metalheart a răspuns:

Daca esti intr-a 8a te inteleg perfect. incalcre egalitatii politice ex nu ti se permite sa votezi chiar dac a ai varsta necesara (min 18 ani) nu iti este permis sa intri intr-o formatiune politica(partid politic) iar respectarea ai drept de vot si drept de a fi ales si nu-ti inerzice nimeni cele de mai sus.
la cea juridica la respectare de ex esti judecata dar nevinovata. u ai dreptul la prezumtia de nevinovatie mai pe larg demonstrezi ca esti nevinovata iar incalcare. pai cineva iti inerzice sa demonstrezi nevinovatia sau dreptul la justitie( sa fii protejat de catre politie si alte organe d`astea) la egalitatea economica.nu stiu sa iti incalce unu sa ai loc de munca, sa ai salariul tau, sau sa nu-ti interzica si asta ar cam insemna respectarea. sper ca ti-am fost de ajutor. daca mai ai si u idei le poti combina.succes!

1 răspuns:
| Nicolewlf a răspuns:

Desenele animate...
emisiunile tv...
documentarele...thinking