| anonim_4396 a întrebat:

Hey, cum pot invata spaniola rapid? Mi-am propus ca vara asta sa o invat la perfectie (nu din telenovele si nici dulingo). Voi cum ati procedat?(ati invatat cuvinte apoi gramatica? )

2 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Incepi cu ceva usor. Eu am avut o colega care venise din Spania si invata alte fete spaniola. Intai regulile de pronuntie+gramatica. Cele doua verbe care se conjuga diferit plus conjugarile la restul verbelor. Cateva substantive ca sa legi o propozitie,persoanele. Intrebari, adverbe. Toate usor. Gen azi invat verbe. Caut frumos o groaza de verbe. Invat sa le conjug. Eu te sfatuiesc sa iti cumperi o carte cu exercitii de gramatica pe capitole. Maine invat numerale si tot asa. Eu asa am invatat germana care e mai grea decat italiana sau spaniola si acum vorbesc foarte bine. S-ar putea sa faci mici confuzii la articulatii desi cred ca e ca in romana nu ca in germana cu ein, eines, einer, einen etc.