| sarahms2015 a întrebat:

Hey, miercuri dau teza la romana clasa a 5-a si profesoara doreste sa ne dea din analize la:SUBSTANTIV, PRONUME, ADVERB, NUMERAL, ADJECTIV. Va rog ajutati-mă sa găsesc o metoda prin care sa pot memora analiza fiecăruia!
Funda cel mai bun răspuns!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La SUBSTANTIV, trebuie să ai în vedere: felul (comun, simplu etc), gen, nr, caz, articol, prepoziție, funcție sintactică.

ex: Fetița cântă.
fetița= subst com simplu, gen fem, nr sg, caz N, articulat cu articol hotărât "a", funcția sintactică subiect

PRONUMELE se analizează așa: pronume (felul său), formă (accentuată sau neaccentuată), persoană, gen (numai pentru pers a III-a), nr, caz, prepoziție, fs

Ex. Pe mine mă cheamă Sara.
pe mine= pronume personal, forma accentuată, pers I, nr sg, caz Ac, însoțit de prepoziția simplă "pe", funcția sintactică complement direct

La ADJECTIV trebuie să reții: felul său (variabil/invariabil), formă, terminație, gen, nr, caz, articol, funcție sintactică

ex. Fetița cea harnică cântă.
cea harnică= adj. propriu-zis variabil, 4 forme, 2 terminații, gen fem, nr sg, caz N, articulat cu articolul demonstrativ adjectival "cea", funcția sintactică atribut adjectival

La ADVERB, trebuie să reții doar felul său și funcția sintactică.
ex: Locuiam sus.
sus= adverb de loc, funcția sintactică complement circumstanțial de loc

La NUMERAL trebuie să ai în vedere felul său, valoarea (substantivală sau adjectivală), gen, nr caz, prepoziție, articol, funcție sintactică

ex: Pe al doilea l-am pus deoparte.
pe al doilea= numeral ordinal cu valoarea substantivală, gen masculin, nr sg, caz Ac, însoțit de prepoziția simplă "pe", dublu articulat: articol hotărât "a" și articolul posesiv genitival "al", funcția sintactică complement direct

| Alexandramzdfrk a răspuns:

Nu ai cum sa memorezi. Poti sa cauti pe net metode de teze si sa le rezolvi te va ajuta! happy