| JellyBean a întrebat:

Hey
Sunt la liceu la profilul protectia mediului, termin primul an.Si ma bate gandul sa ma mut la profilul economic
Ce parere aveti?
Cu ce ma va ajuta in viata profilul protectia mediului?
Care sunt avantajele acestui profil?
Si in ce domenii ma pot angaja cu acest, profil protectia mediului?

Dau funda si voturi, raspunsurilor civilizate si cu bun simt.

1 răspuns:
| AxelBv a răspuns:

Avand in vedere ca anual sunt aprox 50000 de absolventi de economie si domenii aditionale economiei, gandeste-te ca piata fortei de munca este suprasaturata pe domeniul asta. In schimb pe parte de protectia mediului, din cate stiu, sunt doar 7 sau 8 facultati care ofera acest profil in tara. Dupa absolvirea acestui profil te poti orienta spre garda de mediu, inspector de mediu, protectia mediului si muncii.