| LawlietL886 a întrebat:

Atunci când cineva leşină pe stradă, sau oriunde....cum trebuie procedat?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lesinul are mai multe cauze.
Dar daca e din anemie ridici picioarele persoanei in sus, sa se irige creierul si isi revine.
Dar mai apoi, trebuie sa mai stea o vreme intinsa pe jos, sa se odihneasca, sa se hidrateze.
Ajuta si apa cu zahar.

| Ana7807820 a răspuns:

Viaţa unei persoane accidentate depinde de momentul acordării primului ajutor şi de priceperea celui care intervine primul la locul accidentului.
Cand nu sunteţi pregătit/ă pentru acordarea primului ajutor şi vă aflaţi la locul accidentului, NU ÎNCERCAŢI să interveniţi cu orice preţ, deoarece orice greşeală poate duce la DECESUL persoanei.
Dacă victima e conştientă:
1. las-o în poziţia în care e găsită
2. verifică-i starea
3. acordaţi primul ajutor, după caz
4. chemaţi ajutor suplimentar
Dacă e leşinată, persoana se pune întins, pe dreapta/stanga, cu mana opusă aşezată peste cealaltă mana.

| DataScience a răspuns:

Il pui intr-o pozitie laterala, cu mainile pe langa corp(altfel exista sansa sa se inece cu propria limba in unele cazuri). Pozitia capului incerci sa i-o faci una confortabila, verifici sa nu se fii lovit la cap(curge sange)(daca curge poti tine apasat cu ceva, servetel, maneca...etc.). Il intrebi ceva, daca e constient si nu e ranit il poti pune in pozitia de sezut sa stea un pic pana isi revine sau pe o banca daca e in apropiere. Daca nu raspunde chemi salvarea.(mai sunt cazuri in care se ineaca sau nu respira si trebuie sa faci respiratie gura la gura, resuscitare si alte chestii de prim ajutor care le poti vedea pe Youtube). Deci practic apelezi la common sense-ul tau, tot ceea ce ai invatat de-alungul vietii(puls, respiratie, sta in soare?, s-a lovit? ...bla bla)

| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 a răspuns:

Salut!
Daca lesina prima data iei telefonul in mana, suni la 112 si rogi sa vina un echipaj si ceri informatii cum sa il poti ajuta, persoanele de acolo stiu cel mai bine, pana vine echipajul intrebi ce sa ii faci cum.
Eu asa as proceda.