| Panteraa a întrebat:

Care credeti ca sunt cele mai bune facultati ce chiar te ajuta in viata? Vreau ceva ce sa se potriveasca si cu profilul care il termin, adica stiinte sociale. Nu imi spuneti sa aleg ce vreau eu caci asa o sa fac, dar vreau mai multe pareri. Dau funda.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In viitor va fi nevoie de ingineri tot mai multi deoarece in ultima vreme scade numarul lor din cauza pensionarii inginerilor varstnici, deci ti-as sugera o facultate tehnica. Deasemenea in domeniul IT insa s-ar putea ca la un moment dat piata muncii sa fie sufocata de numarul mult prea mare de absolventi cu acest profil. Succes.

| pufulescu a răspuns:

Nu stiu ce esti, fata sau baiat. Dar ce vreau sa spun s-ar potrivi si unei fete, una mai baietoasa. Daca ar fi sa imi iau viata de la capat ar urma cariera militara! Dar nu orice! Ori marina militara ( Constanta ) ori aviatie militara ( Brasov ). Pregatirea scolara este poate cea mai buna din tara, cariera este asigurata, salariile sunt foarte bune pentru Romania si cred ca in curand vor fi la nivel NATO. Apoi, pensionarea din armata se face devreme si 'proaspatul' pensionar are un brevet, de marinar sau pilot sau mecanic de aviatie pe care il poate folosi ca sa mai lucreze cativa ani, tot pe un salariu bun.
Ca absolvent de Stiinte Sociale mai poti incerca la SRI, dar nu stiu cu ce se mananca studiile de acolo si e ciudat faptul ca au acel interviu eliminatoriu la admitere, eu n-am incredere in asemenea metode de selectie.

| fiara14 a răspuns:

Pe stiinte sociale pe facultatea de drept