| adrili10 a întrebat:

Hey TpU ce as putea sa repet la romana si la mate pentru examen ca sa iau nota mare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
La romana:Genul liric,genul epic,pastelul,schita,fabula, basmul, nuvela, caracterizarea personajului, poate si textul nonliterar pentru ca s-ar putea sa dea la subiectu 2 textu nonliterar, romanul nu cred ca o sal dea dar invatal si pe ala.Mai inveti propozitiile subordonate(SB,PR,AT,CD,CI,CL,CM,CT,CA,CZ),valori morfologice si functii sintactice.L-a celelalte te descurci(sensul figurat al cuvintelor,vocabbular,omonime,paronime,figuri de stil)
La mate:formule pentru prisma triunghiulara,prisma patrulatera,paralelipipedul dreptunghic,piramidele,trunchiurile de piramide,cubul,conul,cilindrul,sfera si trunchiul de con.Dar invata si rombul,patratul, dreptunghiul, triunghiurile(dreptunghice, obtuze, oarecare)ca poate iti da sa afli arii.Altceva:functii sistemele de ecuatii,formule de calcul prescurtat,expresii, ecuatii, inecuatii, si din clasele mai mici probabilitatea, intersesctia/reunirea/scaderea dintre 2 sau mai multe multimi.Cam atat.Bafta

8 răspunsuri:
| LauraFlorentina12 a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine nota mare laughing Daca vrei peste 8-9 ai incurcat-o. Trebuia sa iti repeti de mult nu cu 4-5 zile inainte straight face

| JustmeV a răspuns:

Heei.
La romana, repeta speciile (basmul, liricul,epicul,pastelul, fabula, nuvela, schita), titlul (sunt sanse mari sa vina la evaluarea nationala), valori morfologice si functii sintactice,. Restul sunt destul de usoare (diftong triftong hiat, cate Litere Sunete, figuri de stil, caracterizare de personaj, semnificatia versurilor, sinonime, antonime)

La mate repeta absolut toate formulele (atat la algebra de ex.formule de calcul prescurtat, cat si la geometrie de ex. la piramida, trunchi de piramida, patrulatere etc.
Bafta!

| snzpaul a răspuns:

Repeta tot, tot, tot, pentru ca nu stii ce-ti pica la examen, asa mai bine stii la orice.
Ai grija, sa nu repeti cu o zi inainte de examen pentru ca vei uita tot.

| NeymarJr11 a răspuns:

Emike, crede-ma am luat nota 5, la Mate, dar am invatat exerciti in ultimile ore laughing) ma sculasem la 6 dimineata am dat pe youtube era un om batran la o tabla afara, si explica si asa am invatat.

PS : am avut noroc, de o profa la examen a luat foaia alba, dinaia cum se numeste, si m-ia dato mie pe gratis laughing adica la toata, clasa care eram acolo.

| EMike a răspuns:

E cam tarziu pentru asta. Ai fi putut sa inveti de la inceputul anului happy.

| DiannaaMiha a răspuns:

Si cu ce te putem ajuta noi?

| adrili10 explică:

SA repet pentru imi mai imbogati cunostintele
>.

| deisy006 a răspuns:

Buna,la romana noua doamna ne-a dat o schema:
Genul epic (sa stii sa argumentezi)
-basmul :-argumentare ca un text la prima vedere este basm
-sau un basm studiat de tine ex : Aleodor Imparat
-caracterizarea personajului principal din basm
Nuvela:-o nuvela studiata de tine sa stii sa argumentezi ca apartine acestei specii,sau poti avea un text la prima vedere,-de asemenea caracterizarea unui personaj ex: Susteru din Dincolo de nisipuri sau Alexandru Lapusneanu
Schita: la fel argumentare si caracterizare
Fabula : argumentare la apartenenta
De asemenea poti avea un text in care sa argumentezi ca este o descriere literara.
Genul liric (argumentare la apartenenta)
La poezie poti avea si compuneri de genul:
-Semnificatia titlului,semnificatia mesajului in legatura cu poezia
-Argumentare ca este un pastel
La subiectul II
Poti avea compuneri de genul,:
descrierea unui portet,descrierea unui colt din natura,o intamplare, sau sa argumentezi ca un text este nonliterar
Gramatica: subordonatele,functii sintactice, valoare morfologica, etc
Oricum examenul va fi structurat ca si variantele din culegere,

MATEMATICA:
Aici ar trebui sa-ti repeti formulele la geometrie, matematica este matematica aici daca nu ai lucrat multe teste sau daca nu ai facut exercitii, nu prea mai ai timp.
Succes
Si eu sunt tot a 8a sa speram ca va fi usor.