| vasiii a întrebat:

cine stie cum se numeste real planta "sangele domnului"(denumirea populara); Funditaa...

5 răspunsuri:
| Chio9 a răspuns:

Salvia, planta Maicii Domnului

Considerată "iarbă sfântă" la greci şi "simbolul sănătăţii" la orientali, salvia este una dintre plantele cele mai utilizate în medicina populară. Tratamentele naturiste cu salvie sunt recomandate în special în afecţiunile intestinelor şi stomacului, ale măduvei spinării, în inflamaţiile căilor respiratorii, în cazul oboselii fizice şi psihice, nervozităţii, dar şi în caz de febră, afte, stomatite, ulceraţii ale pielii, tuse, bronşită, abcese dentare.

| isauranick a răspuns:

Salvia ajuta si la curatarea sangelui si poate sa previna boala Alzheimer! Sper ca te-am putut ajutahappy

| lea72 a răspuns:

Sunatoarea - Herba Hyperici