| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPUbig grin
Eu sunt in cl. aVIIIa si mi`s-a spus ca daca vreau sa merg pe ceva de genul drept ar trebui sa dau teza la istorie, adica depinde de ce profil aleg pentru liceu.As dori mai multe informatii despre astabig grin
La ce profile imi trebuie teza la Istorie si Geografie, ce obiecte se fac(si cat de des) la acele profile si ce facultate as putea alege in functie de fiecare profil.Eu as dori ceva de genul ori psihologie ori drept, stiu ca cea mai importanta este facultatea pentru acestea dar am auzit ca este si in functie de ce profil ai facut la liceu. Vreau sa ma decid de pe acum ca sa stiu ce profil sa aleg la sf anuluilove struck
Help pleaselove struck:X
Thnxlove struck fundita:X

6 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

Am terminat Ştiinţe Sociale, deci îţi pot spune cu ce "se mănâncă". NU contează profilul pentru ca să intri la o anumită facultate, dar pentru psihologie cel mai indicat este Ştiinţe Sociale, pentru că in clasa a zecea vei da teză la acest obiect şi îţi vei crea o bază solidă pentru examenul de la facultate. La Drept, examenul constă într-o probă la gramatică şi economie. Tot Ştiinţe Sociale e mai potrivit pentru că într-a unsprezecea dai teză la economie, iar dacă ai şi un prof bun la clasă, o să scapi de multe ore de pregătire la economie pentru facultate. Filologia nu te-ar ajuta pentru că în fiecare an dai teză la latină, pe materiile socio-umane sau pe istorie nu se pune accent ca la SS ( la SS ajungi să faci si 5 ore de istorie pe săptămână într-a doisprezecea ), în schimb vei face mai multe limbi străine ( teoretic, că practic la mine în liceu ambele profiluri au făcut trei limbi străine ). Baftă!

| Eღilia62 a răspuns:

Istorie si geografie multa faci la stiinte sociale, dar si la filologie.In a 10 a la filo faci 3 ore de istorie, dar la sociale faci mai multe, la stiinte ale naturii faci cate o ora din istorie si geografie atat in a 9 a cat si in a 10 a.
Teza la istorie si geografie dai la sociale,la filo nu dai la mate dai la latina si o lb straina+romana si una din ist sau geogrf.
La facultate nu prea stiu ce si cum,dar poti deveni arheolog,geograf, cartograf, etc.

| freedomangel a răspuns:

Frofilul la care dai teza la istorie este filologia. Acest profil te ajuta mai mult decat celelalte profile, din punct de vedere al istoriei, fiind ca faci cu 1 ora sau 2 mai multa decat cei de la mate-info si stiinte. Insa nu este exclus faptul ca poti sa mergi la drept si de la mate info si stiinte. Sper sa alegi ce profil te avantajaza. Bafta la examene. happy

| Zapacitaaaa a răspuns:

In mod clar profilul de filologie este recomandat daca iti doresti dupa aceea sa urmezi facultatea de drept dar este acceptat si profilul de stiinte sociale. Este adevarat ca si profilele de real sunt bune dar daca vrei sa dai la drept nu sunt recomandate deoarece acolo se pune accent mult pe biologie, chimie, fizica, matematica iar pentru drept ai nevoie sa stii foarte bine limba romana, cel putin 2 limbi straine (engleze franceza sau italiana sunt cele care se cauta foarte mult) si de asemenea ai nevoie de foarte multa isotrie. Deci te sfatuiesc sa dai pentru un liceu cu profil de filologie iar daca nu intri urmatoarea varianta ar fi stiinte sociale in nici un caz un profil real. Mult succes

| RoxyAngel a răspuns:

In primul rand teza din a8a nu coteaza, poti da la geograsie sau la istorie si sa intri la orice profil. Pentru psihologie sau drept sunt potrivite: filologia si stiintele sociale, dar merge si un profil de real(mate-info sau stiinte ale naturi). Cu realul poti intra in orice facultate(adica este un avantaj).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invata FOARTE bine gramatica. ...pentru ceea ce ti-ai propus.
Semnele ortografice, *or,...
Cauta Mioara Avram si stai cu nasu-n cartile ei pana... analizezi cu ai tai cuvinte din mers.
Succes!