| ubithitika a întrebat:

imi puteti explica si mie cum sa fac simplificarea, amplificarea sau de ce se face asa si cum stiu ca fac bine are mai multe solutii de raspuns vreau ceva logic.Va rog ajutati-ma.Dau funda +vot la cel mai bun raspuns. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Skypee a răspuns:

Simplificarea se face punand o bara oblica deasupra numarului in partea dreaptra si amplificarea o bara oblica in partea stanga, iar pe bara se afla numarul cu care amplifici numaratorul.
Si asta cu amplificatul se foloseste pentru a se aduce numitorul(adica numarul din josul fractiei) unei fracti la fel cu cel al celelaltei fracti, adica numarul de jos dintr-o fractie trebuie sa fie acelasi cu cel din cealalta fractie si atunci va fi un singur numitor si numaratori (adia numerele de deasupra fractiei) si atunci cei doi se vor inmulti, imparti, aduna sau scadea depinde de fractie.
Un exemplu(eu nu pot face fracti la tastatura dar iti voi face a/b, bara insemnand linia de fractie.)
prima fractie=2/3(o amplifici cu 2)
a doua =2/2(o amplifici cu 3)
4x8/6=32/6
Si am uitat sa spun amplificatul e de cate ori inmultesti numerele respective si simplificatul de cate ori imparti numerele. Funda?

2 răspunsuri:
| Skypee a răspuns:

Funda, mai clar de atat nu pot sa iti explic.

| ღHinataღ a răspuns:

Citeste in manual sau intreaba profesorul, unde ti-au fost urechile la lectie? le-ai trimis la pascut?

Întrebări recente