| Nick2001 a întrebat:

Mi-am pierdut pofta de scoala! Cum as putea sa mi-o recapat?

Răspuns Câştigător
| MikeyMinnieMouse a răspuns:

Pai...Vezi tu...Cu totii ne-o pierdem la un moment dat, dar trebuie sa si intelegem ca in viata fara carte nu avem ce face.Ca acea vorba "Ai carte, ai parte". Asta trebuie sa intelegi.Am stat si m-am gandit foarte mult la acest subiect.Am concluzionat ca singurul fel sa iti palca scoala, aici depinde de antipatia pec are o ai pentru aceasta societate este sa nu mai ai sentimente.Sa fii ca un robot.Dar sa-ti mentii rationamentul.Cand vrei sa inveti intervin mai multe sentimente.Plictiseala,poate ura pentru scoala, anumite probleme in familie, sau pur si simplu dorinta de a sta la PC, de a iesi cu prietenii, de a asculta muzica.In esenta, de a face ceea ce ne palce.Mai pe scurt ar insemna INDIFERENTA ABSOLUTA.Sa nu iti placa nici un lucru si nici sa n il urasti.Sa-ti fie pe la mijloc.Invat ca sa fac ceva.Nu ca-mi place, nici ca nu-mi place.Dar parerea mea, e ca nu merita sa devii un mutant fara sentimente din cauza invatatului.Care mai ales in Romania e de tot rasul.
Eu, sincer ma duc la scoala doar ca sa rad cu prietenii, dar si 1% sa invat laughing
Deci cum ziceam. Trebuie sa te gandesti mai mult la viitorul tau si mai putin la distractie nu zic sa nu te distrezi dar trebuie sa te mai gandesti si la viitorul tau!

Sper sa-ti prinzi pofta! happy

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Meditand cu un dascal privat

| andrei1237 a răspuns:

Incearca sa meditezi asupra ta si sa iti dai seama pe parcurs de faptul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ham ham

| MitroAlex94 a răspuns:

Iti iei o pauza de o zi doua dupa care te apuci din nou sa inveti.Vezi care materie iti place cel mai mult si apoi descopera lucruri noi si interesante cum ar fi diverse tipuri de rezolvare a unei probleme la matematica, noi tipuri de gandire a scriitorilor la romana, la biologie modul cum s-a descoperit cutare lucru, la chimie cum se explica cutare fenomen si asa mai departe.Incearca sa nu te plafonezi doar la ce vi se spune in clasa ci descopera mai mult din ce ar putea sa te pasioneze.

| nananaan a răspuns:

Lol. @Hritcu_Yasmina_1999 si @MitroAlex94 pretind ca, daca scriu mai mult vor primi funda. Frate, vine primavara, nimeni nu mai are chef de scoala, e ceva normal