| 69CarpeDiem a întrebat:

Hey TPU!
Se apropie examenul si inca nu ma pot considera pregatit la romana.
La Subiectul I nu am probleme la compunere la sau la identificari la figuri de stil sau la explicat rolul (virgulei, cratimei)
Problema este la explicat versuri:
-la Simulari am luat cate 3 puncte din 5.
-in clasa la pregatire am luat de la 0 puncte la 4 puncte.
La subictul II problema este la propozitiile subordonate.
Stiu sa despart propozitia dar nu stiu sa imi dau mereu seama daca este propozitie principala sau subordonata.
Inca o problema este ca de obicei la ultimul suntem pusi sa construim propozitii subordonate si niciodata nu m-am descurcat.

Răspuns Câştigător
| EMike a răspuns:

Exista intrebarile "Cine/Care/Ce". Aceste propozitii te fac sa-ti dai seama de ce fel este propozitia. Completiva/Subiectiva/Predicativa. Propozitia este subordonata daca nu are caracter de sine statator, adica nu are legatura si nu se poate intelege nimic din ea fara o alta propozitie careia sa i se subordoneze.Eemplu : "Daca maine ploua, nu ies afara". Spunand pur si simplu : Daca maine ploua, tu nu o sa intelegi nimic din asta...asta ar insemna ca-i mai trebuie o completare. Propozitia principala are caracter de sine statator. Tu intelegi daca zic "Nu voi iesi afara.". Sper sa te fi ajutat putin.

2 răspunsuri:
| NeymarJr11 a răspuns:

Ba, mie anul-l trecut mi-a dat sa fac o compunere cu un prieten, nu stiu sa pun un verb la trecut, am luat nota 4, 80 la romana si 5 la mate, o sa iti dea ei propoziti si tu sa faci Verbe, etk.

| alexxis0712 a răspuns:

Si eu sunt cu examenul :-ss suntem pusi intr-o situatie foarte nasoala acum. toti cu distractii au terminat scoala, piscine, terase, etc noi carte si iar carte sad // Sa treecem la subiect te orientezi dupa elementele de legatura si-ti dai seama care sunt subordonate