| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Stiti cumva cum se realizeaza contragerea unei subordonate? Cel mai explicit raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| AndutzaLoVe a răspuns:

Buna,imi pare rau dar am facut asta la pregatire si nu am scris, am facut doar exemple dar cred ca te pot ajuta.
In primul rand trebuie sa gasesti cuvantul care leaga coordonatoarea de subordonata.Iti voi da un exemplu:propozitii legate prin "cum"
Pornim spre varful muntelui cum rasare soarele.
Apoi, separi cele 2 propozitii, avand grija ca cuvantul de legatura sa se afle in propozitia subordonata.Ex:
Pornim spre varful muntelui/cum rasare soarele/.
Acum, vei selecta a 2a propozitie (cum rasare soarele) si te gandesti la un cuvant care ar putea inlocui acea propozitie, avand grija sa pastrezi sensul propozitiei:in acest caz, eu am inlocuit " cum rasare soarele " cu cuvantul "dimineata". Astfel am obtinut propozitiatongueornim spre varful muntelui dimineata.
Nu știu sigur daca asta este tot, eu am facut la pregatire si gasirea functiei.In cazul nostru, punem intrebarea "cand pornim spre varful muntelui?" "Dimineata." La aceasta intrebare raspunde complementul de timp.Astfel propozitia va fi subordonatoare complementiva de timp.
Imi pare rau ca nu am fost prea explicita, doar ca eu sunt clasa a7a si intr-un fel nu le-am facut la clasa, dar m-a invatat pentru ca a crezut ca m-as descurca. Fundita?

1 răspuns:
| zzzmariazzz a răspuns:

1. Identifici subordonata.
2.O inlocuiesti cu un alt cuvant gara a schimba sensul.