| Gheorghita_Emanuel_2001 a întrebat:

Hey! Vreau sa va intreb, ce este mai important pentru admiterea la Oxford, examenul CAMBRIDGE, TOEFL sau IELTS?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

TOEFL este examenul echivalent lui Cambridge, dar care se cere in America. Este recunoscut si aici, doar ca se prefera Cambridge. Diferenta intre Cambridge si IELTS este ca IELTS este mai scump, trebuie repetat la vreo 2 ani si este mult mai greu. Este un examen de limba special conceput pentru adimiterea la facultate. Ti se cer denumiri din diferite materii ((de exemplu sa desenzi grafice), dar se prefera pentru ca, bineinteles, e considerat mai bun. Acuma, la Oxford te vor admite (daca ai media) si cu Cambridge si cu IELTS (si probabil si cu TOEFL) ma agndesc. Mai multe detalii gasesti pe site-ul universitatii.