| Prigatdevisine a întrebat:

Hi! :* Funda :*
Am si eu o curiozitate thinking
Inainte, Marea Neagra se numea Pontus Euxinus...
De ce i-a fost schimbat numele in Marea Neagra?
Vreau explicatii concrete big grin adica m-am uitat si eu pe net dar nu prea am inteles! :d

Răspuns Câştigător
| Mike23 a răspuns:

Uite din ce am inteles eu Pontus Euxinus se presupune ca vine de la Pontus Axeinos - Mare Neospitaliera. Axeinos vine de la axsainia, care în persană înseamnă negru si de aici Marea Neagra. Persia era situată în Asia, iar Marea Neagră a fost mult timp considerată ca făcând parte din Asia.Europenii i-au schimbat numele in Euxinus cand au cucerit-o si asa i-au pus numele Marea Ospitaliera, dar prima data a fost Axeinos care vine de la negru.
Ar mai putea veni și de la faptul că grecii și turcii denumeau nordul ca fiind negru și sudul ca fiind roșu, iar Marea Neagra fiind in Nord...

7 răspunsuri:
| PaNkAkE a răspuns:

Deci pontus euxinius inseamna puncte negre foarte furtunoasa ia a fost tradusa din limba greaca in romana ca si puncte efchinios grecii au numit-o asa deoarece atunci cand navigau de fiecare data se ivea cate o furtuna si de aceea au nu, mit-o asa please fundita

| Prigatdevisine explică:

TyiBy - daca nu stii raspunsul, mai bine taci si nu mai vorbi degeabawinking

| Tlbi a răspuns:

Ca sa intrebi tu...big grin

| Tlbi a răspuns:

Bianca hai nu ma innebuni!big grin

| Mentaaaaa a răspuns:

Pentru ca in timp ce grecii navigau pe ea era furtuna au numit-o Marea Neagra :d

| Tiamat a răspuns:

Romanii au numit-o Pontus Euxinus iar mai tardiv Mare Caecili (adică « închisă »). În Evul Mediu, apare pe hărţile genoveze şi veneţiene precum şi în cronicile lui Wavrin şi lui Villehardouin sub denumirea de Mare maggiore care corespund cu denumirea de Marea cea Mare din documentele lui Mircea cel Bătrân.

| ViorelaVio a răspuns:

Pontus euxinus inseamna intindere de apa primitoare si mai tarziu i s-a spus marea neagra deoarece contine foarte multe specii de alge negre. mai exista o varianata:in vechime grecii foloseau culorile pentru a se orienta negru era nordul si rosul era sudul fundita?