| LukaVocaloid a întrebat:

I have a little problem...ok..sunt clasa a 9 iar in semestrul intai, numarul total a zilelor in care am fost la scoala este mai mic decat numarul total a zilelor in care nu am fost, si cu invatatura o duc si mai prost, cred ca am media neincheiata la vreo 7 materii, iar dirigintei, sa zicem ca nu prea o are cu elevii ei, mi-a repeat de n ori ca eu nu o sa trec clasa, si ceea ce vreau eu sa stiu ...mai are rost sa ma duc luni la scoala? sau o sa ma duc doar ca sa ma intorc? Adica nu imi e de materii dar vreau sa stiu daca ar mai fi o sansa ca atunci cand mi-au inchis mediile, alea care au putut fi inchise, si cea de la purtare sa nu fie mai mica de 2, adica daca e 2 sau mai mare, inca mai am o sansa sa ma duc si in semestrul 2 si sa imi indrept mediile dar daca media e mai mica de 2 nu prea o sa mai aiba rost pentu ca nu nu o sa imi iasa 6 de care am nevoie la media anuala

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pierzi timp degeaba. Nu te mai duci în acest an.
Ai să rămîi repetent. Ei și?
Nu piere lumea dintr-atît.
În situația în care te afli, nu cred că mai poți salva acest an.
Sănătate!
Hai, pa!

| JamilaGizeh a răspuns:

Cum de ai strans atatea absente?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te la școală, ambiționează-te și nu te lăsa. Încearcă să-ți recâștigi reputația, fiindcă prezența ta la ore înseamnă 50% din promovarea anului școlar. Propune-ți să fii puternică, silitoare, fiindcă încă, se mai poate. Diriginta nu te urăște, dar urăște atitudinea ta indiferentă, vis-a-vis de școală. În primele două săptămâni, poți să-ți închei situația școlară, la disciplinele care ți-au creat probleme. Semestrul acesta, fă o promisiune cu tine însăți, promite-ți că nu vei mai absenta nici măcar o oră. Ambiționează-te și orice s-ar întâmpla, nu absenta. Să nu mai găsești niciodată scuze, gândește-te că TREBUIE!

| Kriss96 a răspuns:

Nu iti putem prezice ce s-a intamplat. Daca nici macar tu nu sti de unde sa ne dam noi seama?
Asta cu "mai are rost" e exact motivul pentru care ai chiulit in prostie atat de mult. Da, mai are rost sa te duci inca 3 ani jumate ca atat mai ai si scapi.
Crezi ca altii se duc cu placere? Si nici macar nu invatam ceva folositor acolo, dar asta e sistemul si trebuie sa ne supunem pentru ca fara amaratele astea de clase si fara bac nu faci nimic.
Stiu ca e plictisitor dar fa si tu altceva in ore. Du-te pentru absente. Toti facem asta.
Legat de problema ta du-te! Du-te si vezi ce s-a intamplat. Poate ai noroc. Macar vei sti. Daca nu te prezinti nici dupa vacanta chiar ca nu mai exista nicio sansa pentru tine. Macar vei sti sigur care este situatia ta si incearca sa ti-o indrepti.

| LukaVocaloid explică:

Chestia e ca mie una nu prea imi pasa daca repet anul sau nu, sunt atat de proasta incat poate repetarea anului ar fi o idee mai buna, stiu ca am facut cea mai mare greseala si am continuat sa o repet atunci cand am stat acasa in loc de a ma duce la scoala, dar totusi sunt putin speriata, pierd un an din viata degeaba, si daca repet clasa o sa fie o diferenta de varsta, eu vreau doar, si sper, sa am media la purtare pe semestrul intai mai mare de 2 ca sa o pot avea 10 pe sem 2 si sa teec clasa, mediile cred ca as putea sa le indrept pe semestrul 2 daca ma apuc de invatat, dar totusi, cum diriga nu ma putea suporta nu stiu daca am luat acel 2... asa multe absente nu am, sunt multe, dar stiu si mai mult copii care au avut si mai multe dar totusi au avut medie de trecere, eu am cam 130, ceva de genul...

| LovelySmile98 a răspuns:

Are rost de ce sa pierzi un an doar pentru ca nu-ti place tie scoala. Chiar daca ai media 2 la purtare, mergi la scoala in fiecare zi pentru a avea in sem 2 media 10. La materii straduieste-te nu ee asa greu sa inveti macar pentru un 5. Crede-ma profesorii nu iti fac nimic si nu te ajuta cu nimic daca te plangi.

| WhyIsSoHard a răspuns:

Nu ai cum sa ai situatia neincheata trebuei sa te inchiei in primele 2 saptamani de scoala din al 2-lea sem! Mai bine te duci si treci!