| IoanaDraguta a întrebat:

Îmi explica cineva cum se face în clasa a V-a cu locurile. Știu doar ca dacă media iti iese 10 ai excelenta.Ce medie trebuie sa ai ca sa ai premiul 1, 2,3?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Din cate stiu eu daca ai 10 ai premiu 1 daca ai 9 ai 2 daca ai 8 ai 3 si 7 mentiune

| Legendaryromania a răspuns:

Din clasa a 5-a se incepe sa se puna note; 7, 4, 8 in functie de cat stii pentru fiecare materie.La finalul clasei o sa ai o medie a tuturor materiilor in functie de notele pe care le-ai obtinut la ele.Acee se numeste media anuala.
Locurile se pun in functie de cine a obtinut media mai mare.
Exemplu:primul loc(media 9, 20), al dilea loc(media 8, 90), al treilea loc(mefia 8, 66) si mentiunile continuan in functie de mediiile obtinute de elevii din clasa ta.

| Legendaryromania a răspuns:

Din clasa a 5-a se incepe sa se puna note; 7, 4, 8 in functie de cat stii pentru fiecare materie.La finalul clasei o sa ai o medie a tuturor materiilor in functie de notele pe care le-ai obtinut la ele.Acee se numeste media anuala.
Locurile se pun in functie de cine a obtinut media mai mare.
Exemplu:primul loc(media 9, 20), al dilea loc(media 8, 90), al treilea loc(mefia 8, 66) si mentiunile continuand in functie de mediile obtinute de elevii din clasa ta.