| Miruuuuuuuuuuuuuuu a întrebat:

Imi explica si mie cineva sistemul nervos(a 7-a) va roog?big grinhappyin mare il stiu dar nu prea inteleg cu fibrele nervoase senzitive si mixte si etccrying

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii atentă!
Fibrele senzitive sunt ca o stradă cu sens unic, pe care circula informaţiile, sub formă de influx nervos, dinspre receptori (piele, nas, ochi etc.) spre centrii nervoşi.
Fibrele motorii sunt ca străzile cu sens unic, prin care circulă comenzile (influxul nervos) de la centrii nervoşi la efectori (muşchi, glande).
Fibrele mixte sunt ca străzile cu două sensuri, sau ca autostrăzile, cu mai multe benzi de circulaţie în fiecare sens. Pe un sens sunt fibre senzitive, pe celălalt, fibre motoare şi toate, împreună, sunt învelite într-o teacă de mielină.
Sper că te-am ajutat.

1 răspuns:
| mihaibrasov a răspuns:

Deschide cartea de biologie la partea cu sistemul nervos.