| zoomumba a întrebat:

Imi explicati care-i treaba cu intr-o de exemplu cum poti explica scrierea lui spre exemplu nu stiu intr-o zi cum o explici?

Răspuns Câştigător
| Unbelievable a răspuns:

Bună. "într-o" este singura variantă corectă, "întro" nu există. Nu este atât de greu de explicat, cratima marchează elidarea vocalei "u" (întru) pentru evitarea hiatului și pentru o pronunțare mai rapidă. Recunosc, și eu am avut ceva dificultăți în a înțelege întrebarea ta, deci, pe viitor, învață să te exprimi. Succes!

2 răspunsuri:
| zoomumba explică:

Multumesc utilizatorului care mi-a raspuns la intrebare si pe viitor voi fii mai atenta, dar eram destul de grabita in acea seara

| MalleusMaleficarum a răspuns:

...Îmi pare rău de tine şi de sensul frazei scrise de tine.
Foarte, foarte rău.
Nici o virgulă, o mie de "exemple" şi "explicări"... Nu mă mir că nu ţi-a răspuns nimeni la întrebare, nimeni nu a înţeles ce ai vrut tu să zici de fapt...