| julka a întrebat:

Imi poate oferi cineva informatii despre Facultatea de Aeronave, adica la ce se da admitere, in ce se specializeaza etc? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Inginerii Facultatii de Aeronave,functie de sectiile pe care si la aleg se specializeaza pe motoare de avioane, structuri si materiale,aparatura de bord, hangare, etc.Finalmente absolventii au cunostinte de mecanica,mecanica fina,rezistenta materialelor si proiectare pe calculator. Locurile de munca nu abunda,dar se mai gasesc pe la diverse firme care proiecteaza subansamble pentru marile firme aeronautice europene(Ex:Airbus,Fokker, etc)
Ca la majoritatea facultatilor din Politehnica, la admitere se cere multa/toata matematica si fizica.

1 răspuns:
| Cronki a răspuns:

Nu cred ca vrei sa lucrezi ca inginer intr'o fabrica de subansamble, poate mai degraba aspiri sa zbori. In cazul asta in Romania poti urma Scoala Superioara de Aviatie Civila, pentru a lucra apoi pe elicoptere, avioane de linie;
sau la Academia Fortelor Aeriene (la Brasov) pentru aviatie navigatie si terestra. In ambele cazuri ai nevoie de:
-certificatul emis de Institutul National de Medicina Aeronautica si Spatiala din care sa reiasa rezultatul probei de aptitudine biologica;
-certificat de examinare la cunoasterea limbii engleze.
concurs constand in probe scrise la urmatoarele materii:
1. Matematica - algebra; analiza; geometrie; trigonometrie.
2. Fizica- mecanica; elemente de termodinamica si fizica moleculara; electricitate si magnetism.
Mai era si geografia romaniei, insa acum nu stiu, poate o fi scos'o!
Era un reportaj video despre Scoala Superioara de Aviatie Civila prezentat de Patric Petre Marin (TVR2)