| Cristina_Mirela_1999 a întrebat:

Imi puteti da cateva neologisme pe care le pot folosi in compuneri de tip argumentativ?

2 răspunsuri:
| Elena1396 a răspuns:

Neologismele sunt cuvinte sau expresii noi aparute intr-o limba,fie prin imprumut din alte limbi,fie create prin mijloace proprii.
Tot neologisme se considera si cuvintele vechi care au capatat un sens nou sau un mod de utilizare,ori expresiile care desi sunt formate din cuvinte mai vechi au primit un sens nou,independent.
Exemple:robot,genocid,laser, gaura neagra, blog, computer, cip, informatica, design, fitness, kiwi, bowling, tsunami, taifun

| Rapispac a răspuns:

Da, Iti pot da.