| ralukuu a întrebat:

Imi puteti spune care sunt asemanarile si deosebirile dintre paleolitic si neolitic? dau fundahee hee

Răspuns Câştigător
| Fluture98 a răspuns:

Paleolitic-oamenii erau organizati in cere; traiau in pesteri si scorburi; se hraneau cu ce le oferea natura erau culegatori si vanatori => economie de tip pradalnic; foloseau arme si unelte din piatra cioplita de dimensiuni mari.
neoliptica-trcerea de la unelte din piatra cioplita la cele din piatra slefuita si perforata; descoperirea primelor metale; divesificarea ocupatiilor -olaritul, care apare, ca fiind una dintre cele mai importante; cultivarea plantelor si respectiv, cresterea animalelor; oameni erau organizati gilti si mai apoi in triburi sper ca te-am ajutat cat am putut(funda)