| Feel a întrebat:

Imi puteti spune cate carti/volume/romane a avut colectie secolului 20? Si daca puteti sa-mi dati si o lista sau un site cu lista acestora? Dar nu de pe un site gen libraria online pentru ca nu vreau sa cumpar ci doar sa stiu cate sunt si care sunt acestea. Multumescbig grin.

1 răspuns:
| Bysnnn a răspuns:

Iti pot da o lista cu cartile esentiale ale secolului 20 :
1. C. S. Lewis – Creștinismul redus la esențe (SMR, 1987) sau Creștinism pur și simplu (București, Ed. Humanitas, 2004)

2. Dietrich Bonhoeffer – Costul uceniciei (Cluj-Napoca, Ed. Peregrinul, 2010)

3. Karl Barth – Dogmatica Bisericii (București, Ed. Herald, 2008 – o selecție din monumentala operă în 14 vol.)

4. J. R. R. Tolkien – Stăpânul inelelor (București, Ed. Rao, 2003)

5. John Howard Yoder – The Politics of Jesus

6. G.K. Chesterton – Orthodoxia (Pitești, Ed. Paralela 45, 2000) sau Ortodoxia. O filosofie personală (București, Ed. Humanitas, 2008)

7. Thomas Merton – The Seven Storey Mountain

8. Richard Foster – Disciplinele spirituale (Cluj-Napoca, Ed. Logos, 1996)

9. Oswald Chambers – Ce am mai bun pentru Cel Preînalt (Oradea, Ed. Cartea Creștină, 1996)

10. Reinhold Niebuhr – Moral Man and Immoral Society

Celelalte 90, în ordine alfabetică, după numele autorului:

Chinua Achebe – O lume se destramă (București, Ed. Univers, 2008, colecțiile Cotidianul)

Alcoolici Anonimi – (The Big Book of A.A.)

Roland Bainton – Here I Stand (o biografie a lui Martin Luther)

Karl Barth – The Epistle to the Romans

Ernest Becker – The Denial of Death

Robert N. Bellah, ET AL. – Americanii (București, Ed. Humanitas, 1998)

Georges Bernanos – Jurnalul unui preot de țară (București, Ed. Allfa, 1999)

Dietrich Bonhoeffer – [Scrisori din închisoare] (Oradea, Ed. Hypogrammos, în curs de apariție)

David Bosch – Transforming Mission

Walter Brueggemann – The Prophetic Imagination

Emil Brunner – Truth as Encounter

Albert Camus – Ciuma (București, Ed. Rao, 1994?, dar și alte ediții)

Edward John Carnell – The Case for Orthodox Christianity

Willa Cather – Death Comes for the Archbishop

Dorothy Day – The Long Loneliness

Annie Dillard – Pilgrim at Tinker Creek

Conciliului Vatican II. Documente (București, Ed. Arhiepiscopiei Romano-Catolice, 2000)

W. E. B. Dubois – The Souls of Black Folk

T. S. Eliot – Four Quartets

Ralph Ellison – Invisible Man

Jacques Ellul – The Technological Society

Shusaku Endo – Tăcere (Iași, Ed. Polirom, 2008)

Anne Frank – Jurnalul Annei Frank (București, Ed. Tineretului, 1959 sau București, Wordland International, 2006)

Victor Frankl – Man’s Search for Meaning

Sigmund Freud – Angoasă în civilizație (București, Ed. Științifică, 1991)

The Fundamentals (colecție de eseuri care afirmă ortodoxia protestantă)

Langdon Gilkey – Shantung Compound

Carol Gilligan – In a Different Voice

Graham Greene – Puterea și gloria (Iași, Ed. Polirom, 2004)

John Howard Griffin – Black Like Me

Gustavo Gutiérrez – A Theology of Liberation

Philip Paul Halliev – Lest Innocent Blood Be Shed

Stanley Hauerwas – A Community of Character

Václav Havel – Viața în adevăr (București, Ed. Univers, 1997)

Richard Hays – The Moral Vision of the New Testament

Carl F. H. Henry – Dumnezeu, revelație și autoritate, 6. vol, (Oradea, Ed. Cartea Creștină)

John R. Hersey – Hiroshima

Abraham Heschel – The Prophets

Aldous Huxley – Minunata lume nouă (Iași, Ed. Polirom, 2003)

William James – Tipurile experienței religioase (Cluj-Napoca, Ed. Dacia, 1998)

Franz Kafka – Procesul (București, Ed. Rao, 1994 – dar și alte ediții)

Martin Luther King, Jr. – A Testament of Hope

Thomas S. Kuhn – Structura revoluțiilor științifice (București, Ed. Humanitas, 2008 sau ediții mai vechi)

Harper Lee – Să ucizi o pasăre cântătoare (București, Ed. Humanitas, 2003)

Aldo Leopold – A Sand County Almanac

C. S. Lewis – Cronicile din Narnia (mai ales Șifonierul, leul și vrăjitoarea, București, Ed. Rao, 2005) și Scrisorile lui Zgândărilă (Cluj-Napoca, Ed. Logos, 1993) sau Sfaturile unui diavol bătrân către unul mai tânăr (București, Ed. Humanitas, 2003)

J. Gresham Machen – Christianity and Liberalism

Alasdair C. MacIntyre – Tratat de morală. După virtute (București, Ed. Humanitas, 1998)

Malcolm X and Alex Haley – The Autobiography of Malcolm X

George M. Marsden – Fundamentalism and American Culture

François Mauriac – Cuibul de vipere (Iași, Ed. Polirom, 2009)

Jürgen multmann – The Crucified God

Richard John Neuhaus – The Naked Public Square

Lesslie Newbigin – The Gospel in a Pluralist Society

Reinhold Niebuhr – The Nature and Destiny of Man (două volume)

H. Richard Niebuhr – Christ and Culture

Kathleen Norris – The Cloister Walk

Henri J. M. Nouwen – The Wounded Healer

Anders Nygren – Agape and Eros

Elizabeth O’Connor – Journey Inward, Journey Outward

Flannery O’Connor – A Good Man is Hard to Find and Other Stories

Rudolf Otto – Sacrul (Cluj-Napoca, Ed. Dacia, 1992 sau București, Ed. Humanitas, 2005)

J. I. Packer – Să-l cunoaștem pe Dumnezeu (Cluj-Napoca, Ed. Logos, 1993)

Alan Paton – Cry, the Beloved Country

Jaroslav Pelikan – Isus de-a lungul secolelor (București, Ed. Humanitas, 2000)

Josef Pieper – The Four Cardinal Virtues (Editura Galaxia Gutenberg a publicat Tratat despre prudență și urmează să publice Despre speranță)

Michael Polanyi – Personal Knowledge

Chaim Potok – The Chosen

Walter Rauschenbusch – Christianity and the Social Crisis

Dorothy L. Sayers – The Mind of the Maker

Albert Schweitzer – The Quest of the Historical Jesus

Nevil Shute – Ultimul țărm (Ploiești, Ed. Pygmalion, 1997)

Ronald J. Sider – Rich Christians in an Age of Hunger

Alexandr Soljenițîn – Arhipelagul Gulag (București, Ed. Univers, 2009, colecțiile Cotidianul) și O zi din viața lui Ivan Denisovici (București, Ed. Quintus, 1991 sau București, Ed. Humanitas, 2008)

John R. W. Stott – Esențialul creștinismului (Cluj-Napoca, Ed. Logos, 1995)

Paul Tournier – Personajul și persoana (Oradea, Ed. Hypogrammos, în curs de apariție)

A. W. Tozer – În căutarea lui Dumnezeu (Cluj-Napoca, Ed. Logos, 1993) dar și – foarte nefericită traducere a titlului – Urmărirea lui Dumnezeu (Suceava, Ed. Perla Suferinței, 2009)

Barbara Tuchman – Tunurile din august (București, Ed. Politică, 1970)

Evelyn Underhill – Mistica (Cluj-Napoca, Ed. Biblioteca Apostrof, 1995)

Miroslav Volf – Exclusion and Embrace

Gerhard von Rad – Old Testament Theology

Andrew F. Walls – The Missionary Movement in Christian History

Max Weber – Etica protestantă și spiritul capitalismului (București, Ed. Humanitas, 2003, 2007)

Simone Weil – Forme de iubire implicită a lui Dumnezeu (București, Ed. Humanitas, 2005)

Elie Wiesel – Noaptea (București, Ed. Univers, 2005)

Charles Williams – Descent into Hell

Walter Wink – Engaging the Powers

Philip Yancey – Isus pe care nu L-am cunoscut (Oradea, Ed. Kerigma, 2006)

Nu stiu cat de bune sunt dar sper ca te-am ajutat.