| Preda_Alin_1988 a întrebat:

Imi puteți spune ce e acela solstițiu?

Răspuns Câştigător
| dbigiu84 a răspuns:

Solstitiul de vara inseamna vara astronomica.(incepe pe 21 iunie si semnifica cea mai lunga zi din an cu cea mai scurta noapte)
Solstitiul de iarna inseamna iarna astronomica.(incepe pe 21 decembrie si semnifica cea mai lunga noapte din an si cea mai scurta zi)
Iar la toamna si la primavara se foloseste termentul de echinpotiu.
Iti dau un exemplu:echinoptiul de primavara care inseamna primavara astronomica (ziua va fi egala cu noaptea in prima zi din primavara astronomica care este 21 martie).