| sweet0girl a întrebat:

Imi spuneti si mie 5 motive pentru a nu studia istoria?

Răspuns Câştigător
| continutfragil a răspuns:

1.Istoria e in trecut.Ce ne intereseaza trecutul.Trebuie sa ne gandim la prezent, sau chiar la viitor laughing
2. Aproape toti o invata din obligatie si nu din placere.
3.Este foarte grea si trebuie sa tii minte o multime de ani, date, informatii etc.
4. Profesorii de istorie îşi au şi ei vina lor ca sa nu ne placa istoria. De multe ori, elevii sunt forţaţi să înveţe mecanic o mulţime de date istorice, fără nicio semnificaţie sau scop, în afara aceluia de a lua o notă bună.
5.La orele de istorie, elevii mai au putin si adorm.Toti elevii casca sunt somnorosi, dar nu e vina lor.Profesoara vine cu aceasta somnolenta, casca si se vede cu cata tragere de inima preda lectia.
Asta e parerea mea.Eu una invat la istorie doar in ziua cand sunt ascultata.La teste, nu ma intreba ce fac straight face. invat inainte de test de ma doare capul si pana ajung la scoala uit tot si in capul meu este o aiureala completa.Nu zic ca nu sunt si cei care le place istoria dar mie una nu imi place, din motivele de mai sus.

9 răspunsuri:
| TheSundărSitaara a răspuns:

1. Pe mine, personal, nu ma pasioneaza istoria.
2. Sunt multi ani de retinut.
3. Profesorul meu de istorie nu ne prea explica, decat ne preda intr-una si nu inteleg nimic.
4. E cumva, folositoare la ceva? Sincer, nu cred.
5. Am incercat sa citesc romane istorice, dar din pacate, sunt greu de inteles.

| Chrysk2 a răspuns:

De ce sa nu studiez istoria?
Este o materie foarte importanta, care te ajuta sa te dezvolti putin mai mult.
Nu cred ca sunt motive pentru a nu studia

| Barney a răspuns:

E veche

| StefanKogut a răspuns:

Oricum ea se va repeta si vei avea sansa sa o traiesti!

| ciprian_7143 a răspuns:

Nu exista nici un motiv! Cred ca iti sunt cunoscute, miile de motive care te face sa studiezi istoria!

| Cosmin162749 a răspuns:

Pai in primul rand pentru cultura ta generala...2 sa stii si u ce au facut multi oameni importanti ai istoriei plantei 3 sa inveti cum era viata atunci si sa faci comparatie cu ce viata traim noi acum 4 sa inveti despre inventiile realizate de inventatorii renumiti si 5 pentru o sa ai nevoie de istorie de exp te intreaba unu pe strada cine a fost ceausescu iar u zici nu stiu? funda?big grin

| iiKido a răspuns:

1.E plictisitoare
2.E urata
3.Cu instoria te ajuta doar la licee.
4.Nu prea iti trebuie
5.E proasteasca

| Nesquik_8060 a răspuns:

1.E de domeniul trecutului. Prezentul conteaza!
2.Este plictisitoare!
3.Prea multa teorie! Nimic practic!
4.Din 5 informatii studiate poate doar 2 le folosim [Pierdere de timp]
5.Nu ne intalnim in viata cu prea multe lucruri care sa aiba legatura cu informatiile acumulate la istorie.

| midiots a răspuns:

Pune pret pe viitor! laughing