| anonim_4396 a întrebat:

In anul scolar 2009-2010 se vor mai da tezele unice?

61 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Probabil ca nu.

cami
| cami a răspuns:

Va revenii capacitatea...mult mai nasol..era mai bine cu teze (iti spun din propria experienta).

daniela
| daniela a răspuns:

Nimic inca nu este stabilit inca. Totul depinde de Ministerul invatamantului si pana la toamna se va hotara ce si cum

| sese a răspuns:

Totul este posibil in haosul de la invatamant si cu Abramburica 10!

| Snicker a răspuns:

Buna,
Nu se vor mai da teze in 2009-2010, asa a declarat ecaterina andronescu. Cei care au trecut a8a acum, nu vor da examen la sfarsitul anului, ci o proba de evaluare in luna mai, care se desfasoara in scoala, nu in liceul la care vrei sa intri.
Pentru ca am dat alea 4 teze in a7a, de aia nu mai dam examen de admitere. Iar nota cu care intri la liceu se calculeaza asa:50%media anuala 5-8, 25% media de la tezele unice din a7a si 25% media notelor la matematica si romana la proba din mai.
Acum nu stiu sigur daca mai dam si la geografie sau istorie... dar din cate am inteles eu, nu se mai da.
Dar doar in 2010 se mai da proba asta pentru ca noi am dat si tezele in a7a...deci suntem norocosi, pentru ca de la anul, in 2011 se vor da examene de admiterela sfarsitul anului.
Acu'sper ca proba din mai sa cuprinda doar materia din clasa a8a nu 5-8. Sa speram ca asa va fi.
Te-am pupat. papa

| Snicker a răspuns:

Buna, din nou!
Am gasit acum pe net ce fel de test vom da in luna mai:test Pisa, care se bazeaza pe cultura generala a elevului(stiinte, fizica, chimie, etc). Mie mi se pare un pic aiurea pentru ca n-am mai rezolvat niciodata asa ceva. Daca intr-adevar vom da astfel de teste sper sa fie usor. Uite linkul de unde poti descarca un astfel de test si-ti da si raspunsurile http://mate.info.ro/MaterialDescription.aspx?ID=639
Eu sper sa fie totul ok.Si oricummai e pana in primavara, si o sa ne mai spuna si profesorii ce se mai intampla.
Te-am pupat papa

| cucaracia a răspuns:

Probabil ca cei ce trec in clasa a 8a vor mai da teze de astea si restul nu da' nimeni nu stie se pot schimba multe, suntem in ROMANIA totul e posibil!

| okei a răspuns:

Nu, nu se vor mai da tezelehappy se va adopta vechea metoda cu examen la liceu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper ca da se vor da teze unice. Eu acum trec in a8 ta si cred ca daca am inceput cu teze unice macar noi sa terminam. Deci sper ca se vor da...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mi-as dori din tot sufletul sa se mai dea teze unice ca eu trec cl a 8 si daca tot ne-a chinuit cu tezele astea unice macar sa le terminam si a 7 sa nu mai dea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu? De ce sa nu se dea tezele? Eu acum intru clasa a VIII-a si am muncit ingrozitor de tare pentru tezele unice, pentru a obtine note foarte mari si iata ca am obtinut.Nu mi se pare corect ca din toamna sa nu mai dam tezele unice, deoarece intr-a VII-a le-am dat si normal este ca noi, elevii care intra clasa a VIII-a, sa fim ultima generatie care da teza. Daca am inceput in clasa a VII-a sa le dam, acum normal ar fi ca in clasa a VIII-a sa le finalizam, asa mi se pare just. Daca vor neaparat sa nu se sutina tezele, atunci, elevii claselor a VII-a, sa nu le mai dea, pentru ca nu au apucat un an de zile sa invete, sa munceasca din greu, sa ne lase pe noi cei care am apucat sa le dam, sa le sustinem in continuare. Off, sunt atat de debusolata, incat nici nu-mi gasesc cuvintele necesare pentru a scrie ceva...
Daca cineva de la Invatamant citeste aceasta, sa reactioneze intr-un fel! Acum, vorbesc in numele colegilor mei:"Domnilor, lasati-ne sa dam tezele! Lasati ca noi sa fim ultima generatie care da tezele.Multumim anticipat!"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se mai vor da tezele unice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu chiar as vrea ca e foarte greu sa revenim la vremea de p timpuri mukti din scoala la mine mai vor macar sa ramana teza c subiect unic pana in 2010

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper ca nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper ca nu, e o alegere buna pentru ca ROMANIA nu poate creste cu toti nalucii in liceewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vreau sa se mai dea teze unice va rog foarte frumos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu cum or vrea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as vrea sa se mai dea teze unice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este drept ce se intampla! Eu acum intru in clasa a VIII-a.Pe mine una, m-au bagat in ceata rau de tot... Cel mai corect ar fi ca noi sa fim ultima generatzie care intram la licee pe baza tezelor unice... Din moment ce am inceput cu tezele, s-a terminam cu tezele! Chear daca vor intrat multi "analfabetzi" la licee bune pe baza acestor teze, acolo se vor pierde daca nu pun mana sa invetze, deoarece in unele licee, profesorii sunt mult mai exigentzi ca profesorii din scolile primare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne sa nu le mai dam! Ce doamne! Eu trec in clasa a7a si sunt foarte stresata si imi este super frica! Ii inteleg pe cei care au trecut in clasa a8a ca au muncit in clasa a7a pentru a lua note cat mai mari deci doar ei sa mai dea! Ne stresati prea rau cu tezele astea unice! Numai cei care au trecut in clasa a8a sa mai dea restul nu! Va rog mult de tot!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pffff... nu e drept... noi cei care am inceput cu tezele unice trebuie sa terminam cu tezele unice... e o nedreptate pentru noi...adica. ar fi mai bine sa se adopte aceasta metoda cu examenul de admitere pentru generatia 2010-2011... parerea mea...de elevhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu trec in clasa a VIII`a. Un an intreg m`am chinuit sa obtin note bune la aceste teze unice iar daca tot m`au aburit cei de a minister un an cu ele eu zic sa ma lase incontinuu. Cel mai corect ar fi ca elevii claselor a VII`a sa dea teze normale iar elevii ca mine sa dea teze cu subiect unic.

Oricum.

Si cu teze si cu capacitate e acelasi lucru. Tot trebuie sa inveti. Si la ambele se ia in considerare pentru media de admitere si media claselor V-VIII thinking

Dar acum sa vedem ce va face ministerul oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce nasol k nu se mai dau tezelesadcrying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu cei din a 8 a care vor sa dea teze unice.macar sa fim ultima generatie care da teze unice! sper ca dumnezeu sa ne ajute. daca tot nea cinuit in a 7 a sa ne mai chinuie un an! nici nu mai stiu ce sa cred! sunt asa de trista pentru ca 75%se va da capacitate! dar km au mai spus toti suntem in romania! asa ca ne asteptam la orice!sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Presupun ca elevi din clasa a 8-a vor da tezele, asa ar fi normal, eu sper sa ramana tezele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"viata-i dura" oricum ar fi nu intege dc elevii care trec acum in a 8-a le e frica sa incerce cv nou, sa incerce capacitatea, oricum cu un te rog frumos nu rezolvi nimic, decizia nu o ia tu si nici un grup oarecare de elevi... ce-o fi o fi, oricum tot dai cv si tot trebuie sa inveti plus ca pana in 13 sept totu se poate schimba, avem experinte deci... RELAX!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se va da testul pisa