| RandomJ a întrebat:

În legătură cu facultatea de limbi străine, la secția limba rromani, considerați că e o opțiune bună să o urmeze cineva? Și dacă poți deveni profesor sau scriitor de cărți. Eu îmi doresc să o urmez fiindcă vreau să ajut copiii de etnie rromă ca și mine să își învețe limba de origine mai ușor, dar și pentru cei din afară. Resursele lui Gheorghe Sarău sunt destul de bune, însă consider că este nevoie de mai multe manuale de învățare, dar și de învățare a limbii rromani în limba română și de acomodare între cele două. Nu mă refer la cei care chiulesc toată ziua de la școală sau care fac nelegiuiri cu miile, ci la cei care învață și muncesc cinstit

1 răspuns:
| LaviniuA a răspuns:

O parere de la o neavizata in domeniu...
Nu cred ca e o idee prea buna.
- cati rromi citesc beletristica? Este o nisa foarte ingusta, iar cartile tale nu se vor vinde.
- copiii rromi chiar au nevoie de un profesor sa-i invete limba materna? Nu o pot invata in familie?
De ce ar vrea sa o invete cu un profesor? Nu e o limba de circulatie internationala, deci e ok daca o stiu la un nivel de baza.
Pe langa asta, asa cum ai zis si tu, de regula rromii + cartea nu prea se pupa.

Doar parerea mea. Ceea ce vreau sa zic e ca ai slabe sanse sa excelezi in domeniul asta, cu limba rroma.
Dar daca te pasioneaza cu adevarat limba, da-i inainte