| deea_9461 a întrebat:

In propozitia : incepuse sa rada si i se parea...
Cuvantul "i" ce este, daca s-a format prin conversiune?
Imi puteti da alt exemplu in care acest cuvant sa nu aiba aceeai valoare ca aici?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Cuvantul"I" este aici pronume personal, forma neaccentuata, persoana a treia, cazul dativ:lui, ii, i.
In propozitia "I este o litera a alfabetului"
, acelasi cuvant este substantiv.
Iar daca intrebi"Unde-i painea?", I devine verb insemnand "este".

3 răspunsuri:
| ionutVUVUZELA a răspuns:

I e forma neaccentuata de pronume daca imi amintesc bine.cui I se parea? lui -i

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si eu caut tot acelasi lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul meu este foarte explicit si am sa-ti spun cum: deci, deci, deci si asa da, si asa, si tot asa.
ai inteles? adica asa sau nu stiu